středa 10. října 2012

Zeleninovo-ovocné šťávy = elixír zdraví

Spolu s přicházejícími chladnými dny mezi mé známé, ale i náhodné kolemjdoucí zavítali různé neduhy v podobě nachlazení, chřipek, anglín, rýmiček a jiných chorob.
Já jsem se tomu letos taky nevyhla, není to nic vážného, jen lehké nachlazení, ale i to dokáže otrávit den. Narozdíl od jiných, tak já místo do lékárny zamířila na trh a nakoupila hory zeleniny a ovoce a ze spíže jsem vytáhla svůj zaprášený odšťavňovač (paradoxní je, že jej v létě nepoužívám).
Domnívám se totiž, že není mnoho lepších léků na nemoci, než jsou zeleninovo-ovocné šťávy.
Ale ihned zapomeňte na exotické ovoce a zeleninu dováženou přes půlku světa. Ve výběru co zvolit a co ne se zaměřte na to, co právě dozrálo na zahrádkách v našich krajích.
Zdroj: osud.biz


Mezi mé nejoblíbenější šťávy patří tyto kombinace:

1) Mrkev a jablko (1:1)
2) Jablko a červená řepa (3:1)
3) Jablko a červená řepa a dýně Hokkaido (2:1:1)
4) Mrkev a jablko a dýně Hokkaido (2:2:1)
5) Mrkev a jablko a červená řepa a zelí (1:1:1:1) --> tzv. ELIXÍR ZDRAVÍ
6) Mrkev a zelí a červená řepa a 1 stroužek česneku (1:1:1:1) --> ODHÁNĚČ CHŘIPKY

Odšťavněná šťáva z ovoce, pokud ji zakápnete trochou citronu, nejenže si udrží hezkou barvu, ale v ledničce Vám vydrží klidně 2 dny, takže nemusíte špinit a čistit odšťavňovač každý den. 

A co vy, také odšťavňujete? A jaké kombinace jsou Vaše nejoblíbenější?

Tip: Když odšťavňíte vhodnou kombinaci zeleniny jako např. dýni, mrkev, řepu,... tak drť nevyhazujte, ale použijte na výborné zeleninové karbenátky!

9 komentářů:

 1. Já mám ráda právě ty exotické kombinace a v létě úplně nejvíc :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. já exotické nevyzdvihuji právě proto, že si myslím, že to pro nás není přirozené... a zvlášť např. pro těhotné není absolutně vhodné popíjet citrusy apod... ;-)

   Smazat
 2. Mňam, škoda, že nemám odšťavňovač... Ale i tak si ráda pochutnávám na těhle kouscích ovoce a zeleniny :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zkus poprosit ježíška :-) já ho dostala loni od přítele k narozkám ;-)

   Smazat
 3. WOW to je skvělý tip s těma karbenátkama... Přemýšlela jsi někdy o šťávovém detoxu??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. nene, ale napiš mi o tom prosím víc... ;-) pijí se jen syrové šťávy nebo i tepelně upravené? a v jakém množství? asi bych do toho šla ;-)

   Smazat
 4. Myslím, že detox je skôr vhodný na jar, nie teraz. Lenka, aj ja milujem zeleninové a ovocné šťavy. Snažím sa nekombinovať spolu ovocie a zeleninu. A drť využívam tiež. Minule som drť z paradajkového pretlaku (čo som doma varila) použila na lasagne, boli skvelééééééééééé :)

  OdpovědětSmazat
 5. Jééé, tak to bych mohla zkusit z mrkve a jablka taky něco vytvořit! .) Dík za nápad. ! :)

  OdpovědětSmazat
 6. Super tipy, děkuju :) My si domů koupili odšťavňovač asi před dvěma týdny a zatím jsme se nedostali k jiné variantě, než jablko-mrkev :D Když nám tááák chutná! :) A já jsem zbytky zužitkovala tak, že jsem je částečně použila jako základ na muffinky a byly opravdu moc dobré ;)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za každý komentář. Pokouším se odpovídat na všechny, jen mi to někdy trvá, tak případně poprosím o shovívavost. :-) Krásný den