středa 29. srpna 2012

Čokoládovo-cuketový koláč

Vegetarian
Intolerance laktózy 
Bez cukru (místo cukru použitá rapadura = sušená třtinová šťáva)

pondělí 27. srpna 2012

Pletýnky z kvásku

Zářijový Apetit mě opravdu nadchl (doporučuji)... Nejen že je opět plný sezónních receptů, ale také obsahuje speciál se zdravými moučníky a recepty s kváskem. Jelikož jsem pyšným vlastníkem už půlročního kvásku, rozhodla jsem se, že vyzkouším kvásek na přípravu pletýnek.
Na pletýnky budete potřebovat:

čtvrtek 16. srpna 2012

Sůl nad zlato?

V začátcích svých zdravě se stravujících pokusů jsem řešila velký slaný problém, tedy sůl. Solit či nesolit? Toť otázka. Solíte? Jak moc solíte? Věděli jste že denní porce soli je obsažena již ve 2 krajíčcích chleba?

Já solila hodně, teda, myslela jsem si, že nesolím moc, ale opak byl pravdou. Mamčino jídlo mi přišlo slané tak akorát, nepřisolovala jsem, ale to, že hojně přisoluje máma již samotný pokrm, o tom jsem se přesvědčila již zakrátko.

Extrémně slanou chuť vyhledávají ti, kteří jí např. hodně sladké. Tělo se snaží nastolit rovnováhu, proto volá po větším množství soli. Neznáte ten pocit, kdy po slaném obědě dostanete chuť na něco sladkého? Nebo naopak? Ano, tak o tomto mluvím.

úterý 7. srpna 2012

Ratatouille

Miluji léto a miluji zeleninu. Takový symbol pro mě je právě francouzská obdoba našeho leča, ratatouille. Ratatouille je pro mě symbolem sluníčka, jednoduchých chutí. A dá se jíst jak studené (např. jako předkrm), tak teplé jako výtečná příloha nebo jako výborný dietní oběd či večeře.

pondělí 6. srpna 2012

Kořeněná cizrnová pomazánka

Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy
Bezlepkové

Miluji Jamieho Olivera, ale to jistě víte, pokud občas zavítáte na můj druhý blog. Jeho jídla jsou nejen perfektní, nezdravá a chutná, ale najdete mezi nimi i vyloženě zdravé a výtečné pochoutky. Mezi takovéto zdravé pochutiny patří i Jamieho recept na cizrnovou pomazánku, na které si pochutnal i můj přítel, který normálně cizrně moc neholduje.