neděle 30. června 2019

Narozeninová oslava - občerstvení

Je to až k neuvěření, ale moje malá holčička oslavila čtvrté narozeniny. Jako správná fanynka pohádky "Jake a piráti ze Země Nezemě" se celá oslava nesla v pirátském duchu. 
A protože "vegani žerou jen trávu", rozhodla jsem se s vámi podělit o narozeninové menu i s recepty. Snad někomu poslouží jako inspirace. 

P.S. - Všechna jídla ochutnávala i dcerka i přesto, že nešlo o úplně zdravé pochutiny. Po zbytek roku se snažím vařit co nejvíce zdravě, na oslavě jsem přivřela oči. 

Kynutý krokodýl, co ukousl ruku kapitánovi Hookovi

středa 19. června 2019

Tapiokový dezert

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez palmového oleje
Bez lepku
Bez mléka
Bez vajec
Bez pšenice
Bez sóji
Bez cukru
Bez utrpení

Asi nejvíce osvěžující letní dezert, jaký jsem kdy jedla. Se sladkými jahodami je to prostě top strop dezert. :-) Vyzkoušejte. Mňam.


Suroviny:
200 g tapioky

středa 22. května 2019

Kuchařka Zdravě jíst

Krásný den, 
dnes bych se s vámi ráda podělila o čerstvou novinku a tou je moje první kuchařka Zdravě jíst. 
Po dvou letech práce a za velkého přičinění fotografky Moniky Píšek, vynikající grafičky Zuzany Burgerové a korektorky Evy Kokešové vám nyní představuji náš výsledek, který vydalo nakladatelství Kazda.

V této kuchařce najdete 70 receptů, které spojuje absence bílé mouky, cukru, palmového oleje a tropických plodin. Samozřejmostí je, že všechna jídla jsou 100% rostlinná a vařená s co největším důrazem na lokální produkci. 70 důkazů, že chutně vařit se dá i s důrazem na životní prostředí, ekologii a bez zbytečného utrpení.
Na své si přijdou lidé s dietními omezeními, vegetariáni, vegani, reduktariáni, ale rovněž všichni ti, kteří chtějí objevovat a poznávat nové chutě. S výjimkou několika jídel, která jsou kořeněnější, jsou obsažené pokrmy svou skladbou vhodné i do dětského jídelníčku.

Moje čtyřletá princezna Stellinka otestovala vše a recepty dostaly její „pečeť kvality“ („Maminko, je to mňaaam!“)

V případě zájmu si knihu můžete zakoupit v knihkupectvích či přímo na stránkách nakladatelství Kazda, kde když do poznámky k objednávce napíšete, že máte zájem o knihu s podpisem, zašlou vám i s mým autogramem (do vyčerpání zásob podepsaných knih). 

čtvrtek 9. května 2019

DIY: 1. Báječné zapečené mussli

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez vajec
Bez cukru
Bez mléka
Bez krutosti 

Tuhle granolu ani nezkoušejte. Fakt. Protože jak ji jednou ochutnáte, nebudete dělat jinou. Fakt. Recept mám sepsaný od ledna, ale vyfotit se mi podařilo až šestou!!! várku.... Tak rychle u nás mizí :oD. A poloprázdné sklenice jsem fotit nechtěla... O důvod víc dělat další a další várky :-D

Kdo by nemiloval hrudky sladkého zapečeného mussli, tzv. granolu. Já to tedy zbožňuju... Bohužel kupovaná granola je buď plná cukru a palmového tuku nebo není dobrá (ty ze zdravých výživ). Tak jsem byla nucena :oD v zájmu svého zdraví a nekamarádičkování s cukrem a palmáčem, vyškatulkovat domácí.
Má několik výhod:
- je bez cukru
- bez palmáče
- bez krutosti (jak jinak)
- chutná
- plná semínek a oříšků, takže výživově bohatá
- moje dcerka se po nich může utlouct a s "mlíkem" (obohaceným o vápník) je to její oblíbená snídaně

Ale nečekejte, že vás to vyjde o moc levněji než v obchodě, spíš si jen pohlídáte obsah. Cena za mussli je cca 130 - 140 Kč, ale zase máte přes kilo granoly - celkem 3 sklenice od kávy Nescafé, takže ve výsledku je to asi levnější než z obchodu, že?

středa 24. dubna 2019

Honzovy buchty

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez mléka
Bez vajec
Bez krutosti

Kdo by neznal babiččiny Honzovy buchty, že? Taky je milujete jako já? Po spoustě pokusů (a omylů) se mi podařilo vyladit recept na sladké kynuté těsto do takové podoby, kdy nevegani nepoznají, že jde o vegan verzi jejich oblíbené pochoutky.

Suroviny:
500 g hladké špaldové mouky