sobota 25. února 2017

Vdolky

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez palmového oleje

Manžel dnes zavelel, že by si dal vdolky. Jeho přání je mým rozkazem a tak jsem se do nich pustila. Jedná se o první veganské vdolky v mé kuchařské kariéře a musím říct, že jsou moc dobré. A hlavně děsně jednoduché.

Suroviny:

čtvrtek 23. února 2017

Fitness brokolice v kuchyni - recenze

Dnes Vám chci představit jednu krásnou českou veganskou kuchařku od známé blogerky Majdy Nácovské, kterou jsem dostala darem kvůli rubrice ve veganském časopisu Vegazín (jehož první číslo si můžete stáhnout ZDE). Majdě rovněž děkuji za osobní věnování, které mi udělalo velkou radost.

Knížka je v pevné vazbě s hezkými fotografiemi, stránky jsou přehledné, design minimalistický. Zpracování se velice povedlo. Byla bych nadšená, kdyby moje prvotina vypadala stejně.

Kuchařka je rozdělena do dvou částí.

neděle 19. února 2017

Veganem levně, chutně, výživně 3 - 5 plnohodnotných jídel

Jeden z nejčastějších argumentů, které slýchám je ten, že je veganství drahé. Proto v dalším díle Veganem levně, chutně, výživně vám představím 5 jednoduchých, plnohodnotných, chutných a hlavně levných rostlinných jídel. Tak pojďme na to. 

Tipy:
Ke každému jídlu doporučuji přidat lžíci klíčků a lžíci pickles/kysaného zelí. Doplníte tak jídlo o vitamíny, enzymy a minerály a zvlášť v zimě, je tato možnost lepší, než zelenina dovezená přes půlku světa ;-).

Zapečené brambory 
Suroviny: 
1 kg brambor (oloupat, omýt a nakrájet na tenké plátky)
500 g kysaného zelí
100 g kukuřice
3 žamipony
1 tofu natural (nastrouhané)
bešamel z hrašky (100 g hrašky, 600 ml vody/rostlinného mléka, sůl, muškátový oříšek, 1 lžička mahá koření, 5 lžic oleje)

Postup:
Nejprve si připravte bešamel - na oleji orestujte mahá koření, následně přisypte hrašku a ještě krátce restujte. Zalijte vodou/mlékem, přidejte sůl, muškátový oříšek a vařte za občasného míchání na mírném ohni 20 minut. 

Mezitím si dejte předehřát troubu na 180°C.
Brambory očistěte a nakrájejte na plátky. Do vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky (20x30 cm) začněte vrstvit plátky brambor, které zasypte zelím, kukuřicí a žampiony. Poté následuje opět vrstva brambor, zelí, kukuřice a žampionů. Poslední vrstvou budou brambory. Na brambory nasypte nastrouhané tofu a zalijte bešamelem. Pečte zhruba 80 minut, dokud nebudou brambory měkké. 
Po upečení nechte alespoň 30 minut odpočívat a až poté krájejte. 
Servírujte s mungo klíčky a například sterilovanou zeleninou.
Dobrou chuť!

úterý 14. února 2017

Umění dobrého jídla - recenze

Dnešní recenze potěší lidi, kteří se stravují konvenčně a hledají rady, jak ozdravit svůj jídelníček.
Knihu Umění dobrého jídla od autorek Jasmine a Melissy Hemsley vydalo na konci roku 2016 nakladatelství Slovart, kterému tímto děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Na první pohled mě zaujal minimalistický a čistý design spolu s poměrně tlustou vazbou. Dnes se takto obsáhlé kuchařky vidí jen u těch největších kuchařských es, protože začínající kuchař si jen těžko může dovolit vydat tak nákladnou (na tisk) kuchařku.

Samozřejmě jsem si, tak jak to dělám vždy, zjišťovala více informací o autorkách a hned jsem si dala jedna a jedna dohromady. Pro mě je sice značka Hemsley and Hemsley španělskou vesnicí , ale ve světě jde o populární rodinný podnik, který zajišťuje potravinové služby na míru. Dodávají kvalitní potraviny, poskytují soukromé konzultace, zajišťují cateringy. Vše s důrazem na zdraví, které zároveň i chutná. Vždyť jen na Instagramu je sleduje přes 280 tisíc lidí!
Více informací o Jasmine a Melisse si můžete přečíst na jejich webu ZDE.

pondělí 6. února 2017

Okarový chlebíček

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez palmového oleje
Bez cukru

Poté co jsem se pustila do výroby sojového mléka, přemýšlela jsem nad využitím okary, které zbývá velké množství. Samozřejmě se dá použít do karbenátků apod., ale jednou jsem někde četla, že se z ní dá udělat i "tvaroh" do koláčů, tak jsem si říkala, že bych mohla připravit něco na způsob veganské tvarohové bábovky a musím říct, že chuť je výborná. Opravdu tvarohová ;-). Nešetřete kůrou, rumem ani rozinkami. Mňam.

Suroviny:

Superpotraviny - recenze

Po delší odmlce přicházím s dalším recenzním článkem. Tentokrát se jedná o knihu z nakladatelství Noxi "Superpotraviny - Zdroje síly z přírody" od Susanny Bingemer.

Knížka je menšího formátu s měkkými listy s pěkným designem a tak přesto, že nezabere mnoho místa v knihovně, vzhledem a informační přínosností si najde místo ve vašem domově.


Rozčlenění je klasické, jako u většiny knih z nakladatelství Noxi, na teoretickou část a praktickou.
Teorie seznamuje čtenáře s tím, že zdravě jíst je tak snadné, dále co jsou to superpotraviny, co umí a zamyšlení nad tím, že člověk je tím, co jí a jak to tedy udělat, abychom byli zdraví jak psychicky, tak fyzicky.