čtvrtek 20. prosince 2012

Vánoce - Špaldovo-mandlové linecké

Vhodné pro:
Vegetarian
Intolerance laktózy (použít rostlinný tuk)

Poslední letošní cukroví, které Vám předkládám je zdravá verze lineckého cukroví. :-)

Připravte si těsto z:
150g rostlinného tuku (másla)
250g špaldové mouky
110g mletého třtinového cukru
3 žloutky
60g mletých mandlí
citronová kůra
lžíce vanilkového aroma
 

středa 19. prosince 2012

Ryba je kámoš a vánoce jsou svátky míru

Vege příspěvek :-)

Tak na začátek - povinně shlédnout toto video :-)


„Kapra nejím, právě proto, že nechci podporovat jejich zabíjení,“ reagovala přihlížející slečna. Na dotaz, na čem si tedy pochutná při štědrovečerní večeři, odpověděla, že si dá řízek. Ale že by mohlo trpět i prase, ovšem odmítla připustit. „To je něco jiného,“ uzavřela rázně debatu.
Zdroj: ZDE.


Tofulín (nakládané tofu)

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy
Bezlepkové
Diabetik

Tofulín neboli nakládané tofu je pochoutka, která nadchne i zaryté odpůrce všeho zdravého. Chuťově vzdáleně připomíná nakládaný hospodský hermelín a hodí se buď jako krásný vánoční dárek, nebo jako pochoutka k pivu či jako tučnější večeře.

čtvrtek 13. prosince 2012

Vánoce - Oříškové cukroví

Vegetarian
Vegan (použít rostlinný tuk místo másla)
Intolerance laktózy (použít rostlinný tuk místo másla)
Pozn. vhodné i pro diabetiky ALE všeho s mírou, tudíž i s tímto druhem. 

Další receptík na zdravé cukroví. V tomto druhu dokonce nenajdete žádný cukr! Jen a pouze datlový sirup ;). Je výborné a krásně voní Vánocemi.

100 g oříšků (já dala mandle, lískové ořechy a slunečnicová semínka)
50 g datlového sirupu
100 g másla (nebo rostlinného tuku)
130 g hladké špaldové mouky
pomerančová kůra z 1 pomeranče
1/2 lžičky perníkového koření

středa 21. listopadu 2012

Zdravější alternativy běžných potravin

Tento článek je věnovaný těm, kteří chtějí jíst zdravě, ale zatím tápou a neorientují se moc v tom co je a co není správné. Zde přikládám seznam nejběžnějších surovin a přidám jejich zdravé alternativy. Opět zdůrazňuji, že i některé zdravé potraviny jsou sporné, proto u těch nejzásadnějších popíšu i případná pro a proti a na co si dávat při koupi pozor!

Pečivo
(běžné - bílý chléb, bílé rohlíky)
Za zdravější verzi můžete považovat jakékoliv celozrnné pečivo, zde ale nastává jeden velký problém. Je těžké (opravdu těžké) zakoupit opravdu celozrnné pečivo a ne pečivo s pár semínky obarvené karamelem! Kupujte vždy chléb, který má ve složení napsáno žitný či žitno-pšeničný. Pšenice ať není na prvním místě.... Vždy ta složka, která je zastoupena na prvním místě, tak té je v pečivu největší množství!
Jako nejzdravější alternativu pečiva považuji kváskový, žitný chléb. Dnes se dá již celkem běžně koupit ve zdravých výživách, nebo snadno upéci doma. Recept ZDE. Výhodou kváskového chleba je jeho složení - neobsahuje nic jiného než žitnou mouku, vodu a sůl (případně semínka, trošku oleje).

Ovoce a zelenina
Pokud chcete jíst zdravě, vězte, že přílišná konzumace ovoce není tím nejrozumnějším, raději si dejte zeleninu. Ovoce s mírou! Co se týče "zdravějšího" výběru ovoce a zeleniny, tak platí tato pravidla:
1) a nejdůležitější! Jezte především to, co se pěstuje v našem okolí a co je právě v sezóně! Tudíž tropické ovoce a zeleninu, kteří museli přecestovat půlku světa, než se dostali na Váš talíř, nejsou nejvhodnějšími druhy pro Vás. A už vůbec ne klementinky v červenci a rajčata v lednu.
Znamená to asi toto:
JARO:
nejvhodnější pro nás, Čechy: ředkvičky, pažitka, jarní saláty, špenát, chřest, hrášek, jarní cibulky, mangold
co je dále v sezónně (dopřávejte si jen občas):rebarbora,

LÉTO:
nejvhodnější pro nás, Čechy: jahody, třešně, meruňky, borůvky, hrášek, karotka, mladý česnek, cukety, červená řepa, fazolové lusky, karotka, kedlubna, květák, letní jablka, okurky,
co je dále v sezónně (dopřávejte si jen občas):broskve, angrešt, brokolice, ledový salát, nektarinky, rajčata, papriky

PODZIM:
nejvhodnější pro nás, Čechy: dýně, cuketa, brusinky, celer, cibule, hroznové víno, jablka, ostružiny, švestky, zelí
co je dále v sezónně (dopřávejte si jen občas):feferony, fíky, lilek, papriky, rajčata,

ZIMA:
nejvhodnější pro nás, Čechy: celer, cibule, červená řepa, česnek, jablka, hrušky, křen, mrkev, pastiňák, pór, růžičková kapusta, ředkve, tuřín, kapusta, kadeřávek,
co je dále v sezónně (dopřávejte si jen občas): americké brusinky, jedlé kaštany, tropické ovoce, brambory

2) vždy dejte přednost domácím kouskům zeleniny či ovoce nebo volte BIO. Ne kvůli tomu, že je to teď "módní", ale kvůli obsahu pesticidů v zelenině... BIO výrobky musí procházet přísnými kontrolami.

neděle 18. listopadu 2012

A tak jsem se stala vegetariánkou...

Tímto článkem nechci nikoho přesvědčovat, jde o můj osobní názor a postoj! Je to spíš pro ty, kteří by se chtěli stát vegetariány, ale bojí se udělat poslední krok. Nebojte se!! Jde to!

Přišlo to náhle, i když jsem k tomu dlouho směřovala, ale pak najednou to přišlo hned a samo. A žije se mi opravdu lépe.
Mým hlavním důvodem proto, abych se stala vegetariánkou bylo to, že miluji zvířata a přišlo mi pokrytecké jíst je, i kdyby šlo o zvířata z domácího chovu.
Nejlépe můj postoj vyjadřuje citát G. B. Shawa: " Zvířata jsou moji přátelé a já své přátele nejím! "

Teď jsem ve stádiu, kdy maso nejím už skoro 5 měsíců (s asi 2 výjimkama) a maso mi ani nechybí. Už jsem odolala i takovým pochoutkám, které jsem předtím milovala - jako např. pečená žebra či grilované kuře, hot dog a pizza se salámem. Dokonce, když jsem maso naposledy jedla (kousek šunky v bagetě, asi před měsícem), tak ve mě maso nevyvolávalo žádný požitek, prostě mi to chutnalo jako polystyren.

úterý 16. října 2012

Aspartan - zdravá náhrada cukru. Opravdu?

V tomto krátkém článku se chci věnovat dnešním sladidlům, které jsou čím dál populárnější a používanější, a to aspartamu a sacharinu.
Ráda bych Vám popsala to, jak nám potravinářský průmysl nabízí alternativu bílého cukru, která nám ovšem škodí daleko, daleko více než cukr bílý.

středa 10. října 2012

Zeleninovo-ovocné šťávy = elixír zdraví

Spolu s přicházejícími chladnými dny mezi mé známé, ale i náhodné kolemjdoucí zavítali různé neduhy v podobě nachlazení, chřipek, anglín, rýmiček a jiných chorob.
Já jsem se tomu letos taky nevyhla, není to nic vážného, jen lehké nachlazení, ale i to dokáže otrávit den. Narozdíl od jiných, tak já místo do lékárny zamířila na trh a nakoupila hory zeleniny a ovoce a ze spíže jsem vytáhla svůj zaprášený odšťavňovač (paradoxní je, že jej v létě nepoužívám).
Domnívám se totiž, že není mnoho lepších léků na nemoci, než jsou zeleninovo-ovocné šťávy.
Ale ihned zapomeňte na exotické ovoce a zeleninu dováženou přes půlku světa. Ve výběru co zvolit a co ne se zaměřte na to, co právě dozrálo na zahrádkách v našich krajích.
Zdroj: osud.biz


pondělí 1. října 2012

Zvířecí láska je něco překrásného...

Takto jsem natočila našeho pejska, jak vyjadřuje svou lásku naší ovečce... :-) Není to nádherné? :-)

Není krásné býti vegetariánem? Je, protože se můžu přátelit nejen se psi, kočkami, ale také ovečkami, králíčky a dalšími. Protože, podle svého motta: Zvířata jsou moji přátelé. A já své přátelé nejím! :-)

středa 19. září 2012

Dýňovo-cizrnové karí

Vhodné pro:
Vegetarian 
Vegan (použít sojový jogurt)
Intolerance laktózy (použít sojový jogurt)
Bezlepková dieta (pozor na jogurt, aby v něm nebylo zahušťovadlo, použijte opravdu kvalitní!)

Můj první experiment s karí dopadl výborně. Předlohou mi byl recept z říjnového Apetitu (Dýňové karí s cizrnou).

úterý 18. září 2012

Náhražky cukru a sladivost

Už několikrát jsem se setkala s otázkou v jakém poměru nahradit v receptu cukr, když jej chci ozdravit a osladit něčím zdravějším.

Pro ty z Vás, kteří v tomto nemáte jasno jsem připravila tento pidi článek.

Budu vycházet z vlastních zkušeností a z informací co jsem našla různě po internetu. Srovnání bude vždy ke klasickému bílému řepnému cukru. Uvádím pouze ty sladidla, se kterými mám přímou zkušenost! Sladidel je mnohem více druhů.

1. Třtinový cukr
Sladivostí je skoro nastejno, uvádí se 1:1, ale já osobně jsem spíše pro vyšší sladivost třtinového cukru. Podle mého 0,9 (T): 1. Do těsta ho můžete přidat bez obav. Čím je třtinový cukr tmavší (s vyšším podílem melasy), tím mi přijde jeho chuť medovější.
Cena: 30Kč / 500g

2. Javorový sirup
Sladivost javorového sirupu je vyšší. Podle mých zkušeností tak 2:1. Na co si člověk musí dát pozor je to, že javorový sirup má výraznou chuť, proto se nehodí všude! Také pokud do těsta dáte javorový sirup, tak se hodí přidat více sypkých surovin, protože přidáním javorového sirupu těsto lehce zřídne.
Na buchty plně postačí Grade C, na slazení kaší či přímé použití zvolte nejvyšší kvalitu Grade A.
Cena: 150 Kč / 250 ml 

čtvrtek 13. září 2012

Muffiny z červené řepy

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

Máte rádi zeleninu v moučnících? Já velmi. Ráda experimentuji a ještě se snad nestalo, že by se moučník nepovedl. Tato verze je veganská, těsto je hutnější, ale chuťově opět výborné. :-)

pondělí 10. září 2012

Žijeme paralelní světy, jsme věčně paralenem sjetí...

Nemyslím si, že by tento článek byl mimo mísu. Se zdravým životním stylem souvisí zcela jistě i otázka samotného zdraví a pohledu na něj. Berte tento článek jen jako inspiraci k zamyšlení :-). Hezký den. Vaše Lenka

Už je tomu nějaký ten pátek, co se snažím žít více harmonicky se svým tělem a přírodou a zbytečně sebe a přírodu neničit.
Poté, co se člověk vydá zdravým směrem, začnou přicházet otázky typu - proč jsem zase nemocná? Proč mám zase ekzém? Proč mi je po jídle těžko? Nesouvisí vysoký cholesterol se špatnou životosprávou? Ale opravdu, souvisí?
A tak se otázky podobného typu kupí a kupí a kupí... Pak přijde zlom. U mě nastal po 20ti letech, kdy jsem téměř každý rok brala antibiotika minimálně 3x ročně, s rýmou jsem běžela k doktorce a odcházela s paralenem, nasivinem, modafenem a dalšími třemi krabičkami, bez kterých rýmu nevyléčím, na bolest hlavy byl obvyklý ibubrofen, algifen, na ekzém jsem ve velkém mazala kortikoidy, na alergie brala haldy léků aleridy, zodacy, dithiadeny, zyrtecy,...

neděle 9. září 2012

Dýňová polévka

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan 
Intolerance laktózy
Bezlepkové (dbát na to, aby sojová smetana byla bezlepková!)

Období Hokkaido dýní je v plném proudu. Konečně i mě se zadařilo a na záhonu na mě čekala první zralá Hokkaido dýně. Tak jsem ji hned zužitkovala a uvařila výbornou a bleskovou dýňovou polévku. Je tak nenáročná na přípravu, že ji opravdu zvládne i začátečník. Tak směle do toho.

pondělí 3. září 2012

Celozrnná pizza

Pizza patří mezi má oblíbená jídla. Nejlepší je pravá italská a hned za ni řadím domácí. V rámci zdravého stravování jsem dlouho ladila recept na celozrnné těsto. Myslím si, že jsem konečně objevila správnou kombinaci surovin. Tak pokud patří pizza i mezi vaše oblíbená jídla, tak určitě můj osvědčený recept vyzkoušejte.

sobota 1. září 2012

Vegerizoto

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan (nedávat máslo, jen olej a nedávat parmazán a u vína si dát pozor!)
Bezlepkové (raději vynechat parmazán, ale v případě kvalitního by neměl být problém)

Popravdě tyto stránky jsem založila hlavně proto, abych se podělila o různé recepty na zdravá, vegetariánská jídla s lidmi, kteří k vegeariánství směřjí takéž. V mém okolí (kromě mého příele a jeho mámy) jsou samí zarytí masožravci ("Bez masa není jídlo kompletní.", "Bez masa se nenajím.", "Vždyť bez masa ti musí chybět spousta vitamínů a nemůžeš mít sílu.", "Jak můžeš jíst obilí, klíčky, zeleninu,... vždyť je to bez chuti." a další), kteří, jak řekl můj známý, pořebují pořádnou flákotu alespoň 1x denně.

Před třemi lety, kdy jsem se začala koketovat se zdravějším stravováním, přišlo mi srašně těžké vařit, když jsem přesně nevěděla jak. Tehdy jsem byla vděčná za jakýkoliv jednoduchý recept, který by splňoval mé nové stravovací požadavky :-).

Proto sem přidávám i takovéto recepty, které jsou rychlé a jednoduché, protože i za takovéto jsem byla vděčná. Mou nynější inspirací je překvapivě Jamie Oliver. I když jsou jeho kuchařky plné masitých, kalorických (a chutných) receptů, tak se mezi nimi najde vždy i několik zdravých, chutných vegeariánských mňamek a různých typů, že i obyčejné věci chutnají božsky.

Než jsem poznala Jamieho, tak moje typické "rizoto" bylo vařené tak, že jsem propláchla rýži, dala do hrnce, přidala cibuli a hřebíček a dala jsem ji vařit, poté jsem rýži ochutila a přidala zeleninu a další dobroty. Od té doby, co znám Jamieho, tak nedělám rizoto jinak než takto. Hlavní je základ, dochutit můžete jakkoliv.

středa 29. srpna 2012

pondělí 27. srpna 2012

Pletýnky z kvásku

Zářijový Apetit mě opravdu nadchl (doporučuji)... Nejen že je opět plný sezónních receptů, ale také obsahuje speciál se zdravými moučníky a recepty s kváskem. Jelikož jsem pyšným vlastníkem už půlročního kvásku, rozhodla jsem se, že vyzkouším kvásek na přípravu pletýnek.
Na pletýnky budete potřebovat:

čtvrtek 16. srpna 2012

Sůl nad zlato?

V začátcích svých zdravě se stravujících pokusů jsem řešila velký slaný problém, tedy sůl. Solit či nesolit? Toť otázka. Solíte? Jak moc solíte? Věděli jste že denní porce soli je obsažena již ve 2 krajíčcích chleba?

Já solila hodně, teda, myslela jsem si, že nesolím moc, ale opak byl pravdou. Mamčino jídlo mi přišlo slané tak akorát, nepřisolovala jsem, ale to, že hojně přisoluje máma již samotný pokrm, o tom jsem se přesvědčila již zakrátko.

Extrémně slanou chuť vyhledávají ti, kteří jí např. hodně sladké. Tělo se snaží nastolit rovnováhu, proto volá po větším množství soli. Neznáte ten pocit, kdy po slaném obědě dostanete chuť na něco sladkého? Nebo naopak? Ano, tak o tomto mluvím.

úterý 7. srpna 2012

Ratatouille

Miluji léto a miluji zeleninu. Takový symbol pro mě je právě francouzská obdoba našeho leča, ratatouille. Ratatouille je pro mě symbolem sluníčka, jednoduchých chutí. A dá se jíst jak studené (např. jako předkrm), tak teplé jako výtečná příloha nebo jako výborný dietní oběd či večeře.

pondělí 6. srpna 2012

Kořeněná cizrnová pomazánka

Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy
Bezlepkové

Miluji Jamieho Olivera, ale to jistě víte, pokud občas zavítáte na můj druhý blog. Jeho jídla jsou nejen perfektní, nezdravá a chutná, ale najdete mezi nimi i vyloženě zdravé a výtečné pochoutky. Mezi takovéto zdravé pochutiny patří i Jamieho recept na cizrnovou pomazánku, na které si pochutnal i můj přítel, který normálně cizrně moc neholduje.

úterý 10. července 2012

Zavařujeme se stévií

Mám ráda marmelády. Od loňského roku mám ale narůstající averzi už i ke třtinovému cukru a proto jsem hledala alternativy pro zdravé zavařování. Tak jsem se nakonec pustila do experimentování.
Experimentování se stévií.

Květáková polévka

Vegetarian
Vegan (použít sojovou smetanu)

Po delší odmlce pro Vás mám receptík na výbornou polévku, která v tuto roční dobu zajisté přijde vhod :-)

pátek 15. června 2012

Jáhlové koláčky s kokosem

Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

Za odměnu jsem si koupila kuchařku "Cukroví a moučníky - tentokrát zdravě" a hned jsem se pustila do zkoušení nových receptů.
Ke kuchařce - pro lidi, kteří jsou extra zažraní do zdravého stravování, tak asi moc nenadchne, ale jako inspirace je dobrá. Oslovila mě především první část knihy, kde najdete recepty na cukroví ze sušeného ovoce a olejnatých semen a na moučníky z vařených obilovin a mouk bez kypřidel.
Z vařených obilovin je i můj první recept, který mi moc chutnal a chci jej předat i Vám.

pondělí 4. června 2012

Jahodový koktejl

Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

Dnes jsem si dělala zdravou verzi jahodového koktejlu, tak se s vámi o ní musím podělit. Nejde o nic světaborného, ale je to vynikající a velmi osvěžující.
 Zdroj: zirafka.blogspot.com

Na zdravější verzi klasického jahodového koktejlu si připravte:
100g jahod
500ml sojového mléka
1 lžíci agáve sirupu
1 vanilkový lusk

Do vysoké nádoby na šlehání nasypte omyté jahody, zalijte sojovým mlékem, přidejte sirup a vyškrabanou dřeň z vanilkového lusku a vše ponorným mixérem pomixujte. Poté nalijte do vysoké sklenice a užívejte si naplno sezóny jahod.

neděle 27. května 2012

Cukr, jo to není cukr...

Tento článeček bude o tom, čím vším se dá sladit. Pokusím se ke všem napsat vlastní názory, klady a zápory. Snad se něco přiučíte.
Na začátek: Jak jste na tom se slazením? Sladíte? Co? Čaj, kávu, pijete šťávy nebo jen vodu? Čím sladíte buchty, moučníky?
Já osobně čaj a kávu nesladím vůbec. Absolutně mi nechutná chuť slazeného čaje a kávy.U kávy obzvlášť, tam mi příjde, že většina lidí přebíjí chuť nedobré kávy cukrem. Přitom stačí opravdu kvalitní káva a cukr není potřeba.
Jinak do moučníků používám vesměs slady, pokud dělám "klasický" močník zdravě poprvé a nevím jak by chutnal se sladem, použiji tmavý třtinový cukr (výjimečně). Ale to se poslední dobou snažím napravovat a nahrazovat cukr (i ten třtinový) jinými, zdravějšími alternativami.

Čím vším se dá sladit
Bílý cukr

pátek 25. května 2012

Makový koláč

Vegan
Vegetarian
Intolerance mléka
Bez cukru

Další recept na výborný, zdravý moučník. Co si jej upéct třeba na zítřejší snídani, hm?


středa 23. května 2012

Jáhlové škubánky

Vegetarian
intolerance laktózy
vegan

Dnes pro Vás mám receptík na zdravou obměnu "šulánků s mákem", které mám moc ráda od dětství. Tato obměna je velice chutná a zdravá a můžete si je tudíž dopřávat  častěji než šulánky z brambor, vejce a posypané cukrem.

Recept je z Biokuchařky od Hanky Zemánkové. 


úterý 22. května 2012

Mrkvový chlebíček

Intolerance laktózy
Vegetarian
lze i Vegan (vejce nahradit typy ZDE)
Bez cukruTento moučník je super rychlý a super zdravý. Není v něm žádný cukr, jen troška datlového sirupu (ten dávat ani nemusíte, pokud máte čerstvou mladou a sladkou mrkev. Já měla bohužel ještě z loňska a moc sladká už nebyla, proto ten datlový sirup.) Sice se nejedná o příliš fotogenický kousek, ale chutí překvapí i zaryté odpůrce zdravého stravování :-).

čtvrtek 17. května 2012

Bedýnkuji, bedýnkuješ, bedýnkujeme :-)

Bedýnkování. Znáte?
Pokud jste vyznavači zdravého stravování a bydlíte v nějakém větším městě, tak určitě ano. Pokud ne, ráda Vás seznámím s tím, co to bedýnky jsou :-).
Bedýnky jsou novodobý trend, který spočívá v tom, že lidé, kteří rádi jedí sezónně a nemají k dispozi vlastní zahrádku si mohou za určitou částku objednat bedýnku plnou zeleniny a ovoce až do domu.
Bedýnky jsou různorodé a záleží na každém farmáři co ve svých bedýnkách nabízí.
Setkala jsem se nejen se zeleninou, ovocem, ale také mléčnými výrobky, masem, luštěninami, obilovinami, houbami, bylinkami a mnohým dalším.
Základ spočívá v tom, že si vyberete velikost bedýnky (v mnoha případech jsem se setkala se členěním: pro 2 osoby na týden, pro 3 - 4 osoby na týden, pro 5 a více osob na týden, nebo taky mini, midi a maxi bedýnky).
Většina farmářů je ochotna skladbu zeleniny či ostatního změnit podle vašeho přání.
Zajímá Vás cena? Já kupuji vždy bedýnku pro 2 osoby a platila jsem od 200 do 300 Kč. Záleží na dodavateli.
Jak jsem již naznačila výše, tak skladba zeleniny se mění podle aktuální sklizně. Proto nečekejte jahody v březnu, ale v červnu, nedivte se, že v zimě budou bedýnky málo pestré, protože budou složeny jen z uskladněné zeleniny.

Pro představu přikládám fotky složení svých bedýnek, které jsem za poslední rok vyfotila i s cenou.
 Cena : 369 Kč / 7,5 kg zeleniny a ovoce
 Cena: 200 Kč / 5 kg zeleniny

Pro Brňáky: Nyní odebírám od www.farmarske-bedynky.cz  (poslední dvě fotky, bedýnka pro 2 na týden za 200 kč je bezkonkurenční, zelenina moc dobrá a pestrý výběr) a zatím jsem spokojená.
Ještě jsem objednávala od www.bedynky-domu.cz, ale bohužel stránky již neexistují (první dvě fotky). Poté ještě ze zdravé výživy Bioslunečnice (nemůžu najít foto, ale šlo o BIO zeleninu, bylo toho méně a byla možnost vybrat si i mléčné výrobky. Bedýnka s mléčnými výrobky za 300 Kč).

A co vy, taky bedýnkujete?

sobota 28. dubna 2012

Chřest

Chřestová sezona je v plném proudu. Máte rádi chřest? Chřest je podle mého jednou z superpotravin.
Má vše co vyžaduje každý, kdo jí zdravě.
Zdroj: ireceptar.cz

pátek 27. dubna 2012

(NE)Zdraví díky masu...

Vzhledem k tematice a zaměření mého blogu jsem se rozhodla, že sem budu psát nejen recepty, příběhy o různých potravinách, upozornění na různé jedy v potravě a tak, ale zároveň jej pojmu i jako svůj občasný kecálníček, ve kterém se hodlám vyjadřovat k různým zajímavým tématům, které mě nenechávají chladnou.
První z nich se týká věčného boje mezi masožravci a lidmi, kteří maso nejí vůbec, nebo jen velmi minimálně.

Nebude to článek o vegetariánství ani jiném výživovém směru, jen takové zamyšlení.
 Zdroj: www.ctk.com

pátek 20. dubna 2012

Ořechové hřebeny z kvásku

Vegan (nepotírat vejcem, ale vodou)
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez cukru

Další pokus s kváskem dopadl nad mé očekávání. Na počátku bylo, tak zkusím předělat klasický recept na kynuté rohlíčky, na konci byly výborné kváskové hřebeny, které chutnají lépe než z droždí. nevěříte?Čtěte dál :-) a vyzkoušejte


pondělí 16. dubna 2012

Zeleninovo-luštěninový bulgur s hlívou

Vegan (nesypat sýrem!)
Makrobiotické
Vegetariánské 
Není bezlepkové! Bulgur je vyráběný z pšenice!
Vhodné pro lidi s intolerancí laktózy (nesypat sýrem!)

Vhodné k: oběd, večeře. 


neděle 15. dubna 2012

Giveaway

Na mém druhém blogu ZDE právě probíhá první giveaway. Budu ráda když se zúčastníte i vy :-). Jedná se totiž o výhru, kterou uplatníte i při zdravém stravování - mé nejoblíbenější druhy koření. :-) Tak neváhejte :-).


úterý 10. dubna 2012

Černá ředkev

Ředkvičky i bílou ředkev znáte nejspíš všichni, ale znáte černou ředkev? V obchodech i na trzích je opomíjena a patří jí povětšinou jen zastrčený regál někde bokem. Pokud ji neznáte, tak v tomto článku se Vás pokusím s touto výbornou a zdraví prospěšnou ředkví seznámit. :-)
Zdroj: ekofarma-redhost.cz
Historie černé ředkve není dostatečně známa. První zmínky se objevují již v Číně, zhruba 4000 let př.n.l. První evropské zmínky jsou ze starého Říma. Černá ředkev se dokonce podávala už i dělníkům při stavbě Cheopsovy pyramidy (zhruba 2800 let př.n.l.) ;-). Slované ředkev objevili až ve středověku a oceňovali ji nejen pro svou výbornou chuť, ale taktéž pro zdravotní účinky.

čtvrtek 5. dubna 2012

Červená řepa

Červená řepa je opomíjenou potravinou v českých jídelníčcích. Bohužel. Červená řepa je totiž nejen velice chutnou zeleninou, ale také velice zdravá a plná prospěšných látek.

Zdroj: lidovky.cz

Pokud okolo červené řepy procházíte na trhu bez povšimnutí, věřím, že po přečtení těchto řádků přehodnotíte svůj pohled.

neděle 1. dubna 2012

Perník z kvásku

Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez cukru

Další receptík z kvásku. Opět nezklamal. Sice se naskytuje trošku srovnání s klasickým perníkem, který miluju, ale i tato zdravá verze u mě obstála na výbornou!

neděle 25. března 2012

Kváskový makový závin

Vegetarian
lze i Vegan (v tom případě vynechte žloutek a do těsta místo něj přidejte lžíci oleje)
Intolerance laktózy
Bez cukru


Další výborný způsob jak se dá využít kvásek je tento kváskový závin. Já zatím zkoušela jen s makovou nádivkou, ale věřím tomu, že výborný bude i s ořechovou, jablečnou, tvarohovou a jakoukoliv jinou ;-).
Příprava není náročná, ale připravte se na to, že práce s kvásek není tak snadná jako s droždím. Droždí stačí udělat kvásek a nechat hodinu kynout a může se péci. Kvásek potřebuje více pracovat a více času. Kolik času bylo potřebných u tohoto závinu najdete vždy v závorce za každým krokem. Upozorňuji, že se vždy řiďte vlastním rozumem. Doba mezi jednotlivými kroky by neměla být kratší než 4 hodiny a hodně záleží na teplotě a stupni vyspělosti kvásku. Vždy by mělo těsto mezi jednotlivými kroky vzejít a "nakynout". :-) Přeji hodně úspěchů :-).

čtvrtek 22. března 2012

Kváskový chléb

Vegetarian
Vegan
Vhodné pro lidi s intolerancí laktózy!

Chléb vždy byl a troufám si tvrdit, že i vždy bude jedna z hlavních potravin v našem jídelníčku. Kváskový chleba je předchůdcem dnešního typičtějšího kvasnicového, kynutého chleba.
Narodila jsem se do doby, kdy se chléb doma už nepekl a kupoval se jen klasický bílý, pšeničný, kynutý chléb. Mám ho ráda, což o to. Nejraději ještě teplý s máslem. Ale... problém je v tom, že poslední dobou je čím dal těžší najít kvalitní, poctivý chleba. Nerada kupuji chléb, který místo aby ztvrdnul, tak po třech dnech plesniví.

úterý 20. března 2012

Kvásek

Nevím, opravdu nevím, jak jsem mohla žít bez kvásku. Asi před rokem jsem si zkoušela upéct kváskový chléb se sušeného kvásku, který se normálně prodává ve zdravé výživě. Myslela jsem si, že to bude jednoduché, ale ejhle... Z trouby jsem vytáhla hnusný, zdrclý "chleba", který letěl do koše. Po tomto nezdaru jsem na další zkoušení kvásku neměla náladu.
Až asi před měsícem jsem navštívila kamarádku, která mi dala ochutnat domácího kváskového chleba, který byl výborný a taktéž mi dala i trošku kvásku na nastartování mého kváskování.
Přišla jsem domů a postupovala podle jejího návodu a za týden pekla první chléb, který dopadl nad očekávání.

Proto říkám nebojte se a pojďte do toho a připravte si i vy svůj kvásek.

Kvásek 3. den

pondělí 19. března 2012

Javorový sirup

Aktualizace 12. 3. 2015
Vzhledem k tomu, že spousta článků na mém blogu je již staršího data, rozhodla jsem se, že ty nejdůležitější budu aktualizovat. Přeci jen názory a i sám člověk se dost vyvíjí a s tím i pohled na zdraví. K původnímu článku bych ráda dodala několik poznatků a informací, původní text nechám beze změn, proto se nedivte, když najdete např. rozporuplnou informaci, berte to tak, že jsou to poznatky z roku 2012 a roku 2015.

Oproti klasickému bílému cukru vyniká javorový sirup především chutí, kterou si buď zamilujete nebo naopak, je výrazná, ořechovo-medová a mně osobně velice chutná.
Na rozdíl od cukru obsahuje pouze 65% sacharózy (bílý cukr obsahuje 99% sacharózy), což jej činí zdravějším než bílý cukr. Mimo sacharózy obsahuje fruktózu (přirozeně se vyskytující např. v ovoci). Javorový sirup není vhodný pro lidi nemocné diabetem!
Osobně kupuji tento sirup. 

V obchodech najdete nejčastěji 3 druhy (ale v Kanadě rozlišují dokonce 4 druhy) javorového sirupu, které jsou označovány písmeny A, B, C (a D). Za nejdelikátnější a nejdražší je považován sirup nejsvětlejší, tzv. Grade A. Je to sirup vhodný na lívance a na přímou konzumaci, má jemnou a méně intenzivní chuť a je považován za takový "extra panenský" druh.
Grade B je v Evropě málo zastoupen, nejprodávanější je Grade C, který je zároveň nejintenzivnější chuti a je nejlevnější. Sirup je hustší, ale vhodnější spíše do pečení než na polívání lívanců. Grade D koupíte zejména v Kanadě a USA a je vhodný především na tepelnou úpravu, na pečení atd.

Při nákupu si dejte pozor na levné náhražky javorových sirupů. Obvyklá (neakční) cena (2015) je za Grade A cca 140 - 160 Kč za 250 ml a za Grade C zhruba 115 - 130 Kč za 250 ml. Velká a levná balení většinou obsahují jen část javorového sirupu, zbytek složení je kukuřičný či glukózový sirup nebo dokonce obyčejný cukr a různé zvýrazňovače chuti! Dokonce jsem viděla "javorový sirup", jehož složení bylo: voda, cukr, aroma a různé zvýrazňovače chuti!!!

Z hlediska kvality energií je javorový sirup silně expanzivní a pravidelná konzumace vede (stejně jako u potravin jinového typu) k uvolnění a následnému rozkladu buněk a s tím spojenými nemocemi z pásma nad pásmem zdraví. Jedná se o nelokální produkt a koncentrovanou formu sladidla, které není z výživového hlediska doporučováno. Tolik z makrobiotického hlediska :-). MB se staví odmítavě k jakékoliv formě cukrů, i k nadměrnému užívání ovoce. (Při mb stravování se občas používá k oslazení slad nebo lokální ovoce) Ale zajisté se se mnou shodnete v tom, že jakákoliv forma cukru ve velkém množství škodí zdraví, proto je dobré nejen užití bílého cukru nahrazovat zdravějšími alternativami, ale rovněž omezovat i tyto alternativy. Cukr je pro tělo droga a vyloučení z jídelníčku našim tělům jen prospěje. :-) (Pro zájemce o kvalitu energií potravin doporučuji samostudium knížek od M. Kushiho, J. Průchové,... Je to takový vyšší level pro někoho, kdo si zjišťuje informace o zdraví.)

Já osobně mám javorový sirup ráda a občas si jím osladím kaši, ale dále jej nevyužívám. Snažím se jíst bez přídavků cukrů/sirupů/sladů, ale jednou za čas si jej v čisté formě dopřeji. Kupuji jen Grade A v Bio kvalitě a lahvička mi vydrží zhruba rok.

Původní článek z 19. 3. 2012
Javorový sirup je nenápadnou a často přehlíženou potravinou. Najdete jej ve všech prodejnách zdravé výživy, ale dnes již i vcelku běžně v hypermarketech. Javorový sirup se dá koupit v různých cenových relacích. Obecně platí, čím světlejší sirup, tím jemnější chuť a vůně a tím dražší sirup.