čtvrtek 22. ledna 2015

Nejjednodušší domácí chléb

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

Ne, nebaví mě kupovat chléb v obchodě. Bohužel kvásek mi umřel a do obchodu se mi nechtělo, tak jsem opět oprášila zástěru a pustila se do jednoduchého domácího chleba, který zvládne opravdu každý. A jakmile jej ochutnáte, zjistíte, že není nad domácí chléb. A podotýkám, že domácí chléb není ani náročný na přípravu, ani dražší než kupovaný. Tak pojďte si i vy upéct tento snadný chléb :-).

Suroviny:

4/52: Perník s červenou řepou

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

4/52:Vzhledem k tomu, že se pomalu blíží konec čtvrtého lednového týdne, tak pro Vás mám další recept do lednové výzvy. Už jsme tu měli dva recepty na hlavní chod, jeden na salát, tak je na čase přidat nějaký ten moučník. I když by se perník mohl pro mnohé z Vás zdát příliš obyčejný, věřte, že tenhle je vše, jen ne obyčejný :-).

Začalo to včera. Dostala jsem chuť na perník. Ale ne jen tak ledajaký. Chtěla jsem veganský perník, který by byl nadýchaný, ale zároveň nebyl suchý. A do toho se tu na mě usmívala jedna krásná, osychající červená řepa, která si říkala o zpracování :-). Veganských perníků jsem už zkoušela spousty, ale zatím mě žádný neočaroval natolik, že bych jej zařadila do pravidelného pečícího repertoáru, takže jsem pátrala dál. Nakonec jsem zkombinovala a upravila asi tři neveganské recepty do veganské podoby. A výsledek? Ten mě tedy opravdu překvapil.
Výsledný perník je nadýchaný, díky červené řepě krásně šťavnatý, tak akorát sladký (pokud jste milovníci hodně sladkých buchet, dejte rapadury 1 celý hrnek), řepa v něm cítit není skoro vůbec a rozplývá se na jazyku.
Navnadila jsem Vás? Tak směle do toho... :-)


Suroviny:

pondělí 19. ledna 2015

Dokonalá rajská omáčka

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Bezlepkové (na zahuštění použijte pohankovou mouku)
Intolerance laktózy

Máte rádi omáčky? Klasické české omáčky? Pokud jste odpověděli dvakrát ano, tak budete tímto článkem nadšeni. Mám pro Vás totiž recept na dokonalou rajskou omáčku, která chutná jako od babičky a přitom do ní nepřijde ani hovězí vývar a je chutná i jen tak s přílohou. Není potřeba k ní servírovat ani žádné "maso" nebo cokoli podobného, ale kdybyste přeci jen na bílkovině k omáčce trvali, doporučuji zvolit např. tofu karbenátky.

Suroviny:

pátek 16. ledna 2015

3/52: Quesadilla zapečená s batáty

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan 
Intolerance laktózy
Bezlepkové (použít bezlepkové tortilly)

Cože? To už je třetí týden roku 2015? Vždyť před pár dny byly Vánoce. No letí to neskutečně. Mám tu pro Vás další recept. Opět je tak trošku od Jamieho Olivera (nebo spíš z jeho foodtube kanálu), akorát zas je upravený do mnou přijatelné podoby :-). Tentokrát veganské :-).


Suroviny (4 porce):

Vegetariánské mléčné produkty

Dlouho, předlouho jsem se domnívala, že mléčné produkty jsou všechny vegetariánské. Když už si občas něco mléčného koupím, sahám po farmářských či BIO produktech a tam jsem nikdy nenarazila na nic podivného ve složení. Jaké bylo moje zděšení, když jsem dostala chuť na oblíbené pochoutky z dětství (mléčná krupice, Pribinák apod.) a zjistila jsem, že obsahují živočišnou želatinu! Stejně tak sýry, které se sýří buď syřidly mikrobiálního původu nebo syřidly živočišného původu, která se získávají z žaludků telat.
Dala jsem se tudíž do pátrání a rozhodla jsem se sepsat kratší článek, třeba to zaujme i někoho dalšího.
Pribináček nebrat! Obsahuje želatinu!

Článek budu postupně rozšiřovat, jakmile mi přijdou další odpovědi od mlékárenských výroben. Zatím mi odpověděla pouze Polabská mlékárna. Zbytek informací je z internetu.

Opravdu vegetariánské jogurty:

úterý 13. ledna 2015

Obědová polévka s hlívou

Vhodné pro:
Vegetarián
Vegan
Bezlepkové 
Intolerance laktózy
Diabetes

Nejprve vysvětlím pojem "obědová polévka". Tak u nás doma říkáme hustým polévkám, které směle s kouskem pečiva nahradí vydatný oběd. Mezi nejoblíbenější patří např. čočková, fazolová, dýňová, rajčatová nebo tato hlívová. Máte i vy rádi takovéto polévky? Ideální jsou hlavně v zimě, kdy jste promrzlí a potřebujete dostat něco horkého do žaludku :-) (ano, dnes máme v Brně 16°C a slunečno :-))) ).

Suroviny:

pondělí 12. ledna 2015

Muffiny s čokoflíčky

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy

Dneska jeden méně zdravý recept, ale o to chutnější. Veganská verze mých nejoblíbenějších muffinků, které se dají obměňovat na tisíc způsobů :-). Máte rádi muffinky? A jaké máte nejraději? Já se domnívám, že v jednoduchosti je krása a proto mezi mé nejoblíbenější patří tyto, které jsou zároveň i nejsnadnější na přípravu. Povětšinou máte všechny suroviny doma, takže nemusíte běhat do obchodu a tyto minidortíčky si můžete připravit třeba hned. Jsou výborné jak teplé, tak studené např. na druhý den ke snídani.

Suroviny:

čtvrtek 8. ledna 2015

Datlovo-lískooříškové smoothie

Vhodné pro:
Vegan 
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bezlepkové

Poslední dobou mám dost problém s pitným režimem.... Asi je to tím počasím, protože jakmile je mi zima, tak nemám takovou potřebu pít a čaje mi za poslední měsíce už taky lezou krkem :-). Proto se do sebe snažím dostat více tekuté stravy než kdykoli po zbytek roku.
S příchodem nového roku jsem se rozhodla, že budu do svého jídelníčku častěji zahrnovat smoothie a různé ovocné/ořechové a jiné nápoje.
A jelikož jsem včera dostala hroznou chuť na mléko z lískových oříšků, tak první surovina byla jasná a přes noc jsem si dala namočit 50g lískových oříšků.


Suroviny:

středa 7. ledna 2015

Vánoční dárečky

I když trošku opožděně, tak i já se Vám chci pochlubit s dárečky, které mi udělaly největší radost (a souvisí nějak s jídlem samozřejmě). :-)

Od svého báječného manžela jsem obdržela dva "dárečky na míru" a to Malé křupavé ovoce od Mixitu, které je prostě dokonalé a stala jsem se na něm regulérně závislá a už si bez něj nedokáži ranní kaši představit a tubus jsem dostala i s nádhernou ptačí miskou a poctivou lžičkou :-), po kterých jsem už dlouho na mém milovaném webu Mixit pokukovala :-). Chyběla mi totiž ta správná snídaňová miska. A konečně ji mám!!!
Kromě Mixitu mi manžel (teda Ježíšek) daroval i Zajíce v krabici, kterého jsem chtěla celý rok 2014 vyzkoušet. A musím říct, že se prosincový box opravdu vyvedl. Co vyvedl, naprosto mne nadchnul.
A co vše Zajíc v krabici obsahoval?
omáčku Tikka Masala od firmy Meridian
sudžuch a ovocné sušené tyčinky
chipsy z červené řepy a italskou polévku od firmy Demodara
bezlepkovou kaši od firmy Natumi
a balení červené rýže
Zatím jsem neměla možnost vše ochutnat, ale sudžuch, ovocné tyčinky, Tikka Masala i bezlepková kaše jsou úžasně chutné. A věřím, že i zbytek Zajíce se nedá zahanbit. A pokud Vás obsah zaujal, je možno si prosincový box ještě objednat ZDE v zaječím eshopu.
Druhým "jedlým" dárkem byl piknikový/nákupní proutěný košík od mamky, která jej naplnila samými dobrotami - sušenými rajčaty, olivami plněnými mandlemi, těstovinami a směsí nakládaných lesních hub. Med s pláství jsem rovněž dostala od manžela :-). Mňam.