úterý 18. července 2017

Kofio pro milovníky kvalitní výběrové kávy - recenze

Dlouho jsem přemýšlela, zda na blog zařadit i recenzi firmy, která nabízí kávu, ale protože si myslím, že kvalitní a dobrá káva není v rozporu se zdravým životním stylem, pokud se tedy konzumuje umírněně (max 2 kávy denně) a proto jsem pro vás nachystala ve spolupráci s Kofio tuto recenzi.

Já kávu miluju, během těhotenství a během prvních 22 měsíců kojení jsem kávu nepila vůbec, ale nyní, když se dcerka kojí už jen večer a občas přes den si výjimečně kávu dám (tak 2 x týdně). Mluvím teď ale o kvalitní kávě, nikoli o těch přepálených nekávách, které se prodávají levně v supermarketech. U kávy více než kde jinde záleží na kvalitě. Lepší si připlatit a dát si jednu poctivou kávu denně, než pít sedm káv denně pochybné kvality (ano, i lidi, kteří pijí 7 x denně Nesco znám).

Dříve jsem pracovala jako baristka v jedné krásné kavárničkce, kde jsem se díky nadšené majitelce naučila nejen připravovat kvalitní kávu, trošku jsem pronikla do tajů latté art, ale rovněž jsem se naučila poznat rozdíl v chuti. Do té doby jsem kávu nepila ráda, protože mi připadala děsně kyselá a nedobrá, jediný způsob, jak jsem ji vypila bylo s mlékem (tehdy ještě kravským) a cukrem. Ale vězte, že kvalitní káva nepotřebuje přebíjet chuť ničím.

A tak jsem během studia na vysoké škole holdovala ristrettu, když jsem neměla na kávu čas a naopak, když jsem chtěla relaxovat, dala jsem si lungo a výjimečně latté s javorovým nebo makadamiovým sirupem. Mňam.

Následovala práce v prodejně s luxusními potravinami, kde součástí prodeje byla i káva, kterou jsme rovněž zákazníkům připravovali. Opět jsem se tak mohla seznámit s kvalitními značkami a absolvovala jsem nejedno školení, jak o přípravě, tak o vlastnostech kávy.

Nyní již sice s kávou nepracuji, ale co není, může být.

Doma si připravuji kávu na aeropressu, který miluju pro jeho praktičnost a malé rozměry. Vejde se do každé cestovní tašky a vy tak můžete mít kvalitní kávu vždy a všude po ruce.

středa 12. července 2017

Kakaovo - čokoládová buchta s rybízem

Vhodná pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bez palmového oleje

K létu neodmyslitelně patří ovocné buchty a moučníky. Letos nám toho na zahrádce dost pomrzlo a tak jsme na našem obřím stromě neměli ani jednu třešni, s jablky je to taky bída, hrušeň chytla nějakou chorobu, nektarinky jsou na stromě 3!, ryngle žádné, meruňky rovněž pomrzly. Ještěže alespoň rybíz je nesmrtelný :-D. Snad bude příští rok lepší. Tahle kakaová buchta je kombinací několika mých oblíbených moučníků a výsledek je báječný. Lahodná kombinace kakaa, kousků čokolády a kyselého rybízu je slastná.

Suroviny (plech 20 x 40):

sobota 8. července 2017

Pečený kořeněný květák

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Bezlepkové
Intolerance laktózy
Bez sóji
Bez palmového oleje

Květák jako takový mám moc ráda. Do jídelníčku se jej snažím zařazovat co nejčastěji, protože obsahuje dobře vstřebatelnou verzi vápníku, což se vždy hodí. Většinou jej jen přihodím do nějaké směsi, nebo z něj uvařím polévku a sem tam si jej dáme i smažený(nebo zdravěji pečený) v těstíčku z hrašky a kukuřičné strouhance.
Nedávno jsem viděla video, kde květák připravovali v těstíčku, pečený v troubě a výsledek vypadal trošku jako smažené stripsy. No, když přišlo na věc, tak jsem recept samozřejmě nemohla najít. Tak jsem zkombinovala asi pět receptů a vyzkoušela tuto variantu.
Snad bude chutnat i vám, u nás jsme se shodli, že jde asi o nejlepší verzi zpracování květáku, která je navíc téměř bez práce :-D.

Suroviny:

středa 5. července 2017

Lahodně s Ellou a přáteli

Lahodně s Ellou a přáteli je v pořadí již třetí kniha od Elly Mills, která se mi dostala do rukou a dnes mám pro vás recenzi. Kniha vyšla v nakladatelství Dobrovský a já tímto děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu si můžete zakoupit třeba ZDE nebo v každém knihkupectví.

Když porovnám všechny tři výtisky (kromě Lahodně s Ellou Džusy a smoothie pro každý den, které mě neoslovilo a nemám ji), tak se mi poslední kniha od Elly líbí nejvíce.
Z hlediska grafického a designového zpracování, tak jde o věrnou kopii předešlích publikací, ale obsahově mi přijde daleko lepší. Ať už jde o výběr receptů, které mi přijdou ucelenější, jednodušší, nepřeplácané, tak i v tom, že z knihy dýchá přátelská atmosféra a člověk úplně touží po pozvání na piknik, brunch či večeři od Elly.