neděle 25. května 2014

Hlívové rizoto

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Bezlepkové
Intolerance laktózy


nebo spíš Risotto con funghi. Vyberte si. Jedná se o italskou verzi rizota, kterou mám raději než českou verzi (i když ani ta není špatná, když nemá člověk chuť vařit a má doma spousty zeleniny :-) )...
Klasické české rizoto jsem na škole neměla ráda. To co naše kuchařky prezentovali jako rizoto byla většinou suchá rýže s protlakem, mraženým hráškem, když bylo jó dobře, tak tam byla i kukuřice a kousek rajčete... A na vrchu každého kopečku "sýr" neidentifikovatelné chuti... Typla bych to tak na 20% eidam... Pamatuji se, že školní rizoto škrábalo v krku, jak bylo suché, rýže byla občas nedovařená a určitě to nepatřilo na můj seznam top jídel.
Další českou podobu rizota jsem jedla od mamky, která dělávala rizoto tehdy, když ji zbyla rýže od oběda a nechtělo se jí vařit. To pak přišel na řadu tuňák z konzervy, mražená zelenina z mrazáku, protlak a hromada (tentokrát už trošku lepšího) eidamu...Ani toto rizoto není žádná hitparáda, ale třeba v letních dnech jsem si je dávala hodně ráda.
Asi před pěti lety jsem se poprvé rozhodla uvařit italské risotto (inspiroval mě Jamie Oliver) a od té doby je risotto jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Základní risotto najdete ZDE a recept na výborné dýňově, podzimní risotto ZDE.
Dnes pro Vás mám připravený recept na vynikající krémové risotto s hlívou. Postup je opět jednoduchý a výsledek ryze letní, krémovitý a lahodný.

pondělí 12. května 2014

Konopné semínko

Konopné semínko je v poslední době označované za superpotravinu. Bohužel se stále najdou tací, kteří mají z konopí obavu právě kvůli obsahu drogy THC. Zklamu asi všechny ty, kteří věří tomu, že se v běžně prodávaném konopí vyskytuje hladina THC, která by na nás mohla mít nějaký účinek.
Rozdíl je v tom, že běžně prodávané konopí, které koupíte v kterékoli zdravé výživě, tzv. konopí seté se liší od konopí indického právě tím, že hladina THC je u něj mizivá či žádná. Konopí seté se užívá v textilním průmyslu, papírenském průmyslu a v potravinářském průmyslu. V potravinářském zejména kvůli svým olejnatým semenům, ze kterých se zpracovává mouka, olej či samotná loupaná či neloupaná semena.

V České republice se konopí seté pěstuje již od 17. století.

Konopné semínko obsahuje:

čtvrtek 1. května 2014

Makové muffiny

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy


Tento recept vznikl zcela náhodou. Čtvrtek večer a já jsem chtěla manželovi, který se v pátek vrací domů, upéci nějaké dobré veganské muffiny, které miluje a já mu je už dlouho nepekla.
Když do googlu zadáte "vegan muffiny" najdete spousty receptů, které jsou ale převážně z banánů, které já nejím. Proto jsem oprášila svůj klasický recept na makovec, který jsem poveganštila. Výsledek, jak se můžete přesvědčit sami, stojí za to!