čtvrtek 17. prosince 2015

Soucitné marokánky

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Bezlepkové (použít pohankovou mouku, viz recept)
Intolerance laktózy
Bez cukru
Bez palmového oleje

Další recept na vánoční cukroví, které se nepotřebuje rozležet a proto jej můžete péct i těsně před Štědrým dnem. Musím říct, že jsem marokánky zkoušela letos poprvé, když jsem je totiž dříve někde ochutnala, tak mi nechutnaly a přišly mi šíleně přeslazené. Ale tyto, na které jsem narazila v kuchařce "Místo kapra hlíva" a pochází z webu Soucitně, jsou prostě nejlepší a zařazuji je do nového seznamu NEJ cukroví pro další roky, kdy jsem si dala za cíl, že objevím nové, chutné recepty bez palmového oleje a vzdám se "tradičních" kousků typu linecké, rohlíčky, perníčky apod. (pokud neobjevím fakt dobrá těsta bez palmového oleje).
No a nyní už k samotnému receptu.

Suroviny (asi 20 větších kousků):

úterý 15. prosince 2015

Sladký život bez lepku - recenze

Krásnou novou kuchařku o bezlepkovém sladkém i slaném pečení má na svědomí Alžběta Švorcová ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart a já tímto nakladatelství děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit ZDE.

K samotnému zpracování knihy. Obálka knihy je jednoduchá, ale podle mého naprosto dokonale zvolená. Jak říkám, v jednoduchosti je krása a méně je někdy více a v tomto případě to platí dvojnásob.

pátek 11. prosince 2015

Allegrita - dřevěné vánoční ozdoby

Tento příspěvek je asi první, který se netýká jídla ani zdravého životního stylu, ale jelikož to byla láska na první pohled, rozhodla jsem se, že Vás s touto vánoční krásou musím také seznámit.
Pokud milujete Vánoce, tak se vám zajisté budou líbit i nádherné dřevěné ozdoby na vánoční stromeček od firmy Allegrita.
Já jsem z nich naprosto nadšená, pořád jsem hledala něco originálního na stromeček a nemohla jsem najít.... Každoročně totiž kupuji alespoň jednu novou baňku či ozdobu na vánoční stromek. Je to taková moje tradice. V obchodech ale narážím spíše na plastové kýče, jediné, kde kupuji vánoční ozdoby jsou vánoční trhy ve Vídni. Letos jsme se ale rozhodly do Vídně nejet (s půlročním dítkem se mi nechtělo prodírat davy) a už už jsem si myslela, že letošní Vánoce budu bez nové ozdoby na vánočním stromě.

čtvrtek 10. prosince 2015

Dos Mundos - výběrová pražírna kávy

Dnes vám přináším další tip na výborný vánoční dárek a to pro všechny kávomilce. Pokud máte mezi přáteli či příbuznými někoho, kdo miluje dobrou a kvalitní kávu (nebo pokud si chcete udělat radost přímo vy), zajisté se vám bude líbit dnešní vánoční tip. Je jím výtečná pražská výběrová pražírna Dos Mundos, která kromě své stálé nabídky nabízí i porvoněné vánoční balíčky, které stojí za to. Osobně jsem členovi rodiny (nebudu raději prozrazovat komu) objednala degustační balíček šesti káv a jsem zvědavá na reakci :-). Celou vánoční nabídku si můžete prohlídnout ZDE.

Mně osobně z nabídky káv nejvíce chutná Panama pro její nádech po čokoládě a lískových oříšcích a decentním dozvukem ovoce.

středa 9. prosince 2015

Sirupy a marmelády od Vandy

Nejste manuálně zruční a proto se nechcete pouštět do pracné výroby marmelád a sirupů? Nebo patříte k těm, kteří rádi zkouší nové chutě a doma vaříte, stejně jako já, jen ty osvědčené klasiky typu jahodová marmeláda, borůvková marmeláda, mátový a bezinkový sirup? Anebo jen hledáte netradiční gurmánský dárek a toužíte po 100% kvalitě?
Pokud jste na některou otázku odpověděli ano, tak pro vás mám jedno z možných řešení. A to 100% kvalitní, poctivé, "domácí" a chutné sirupy a marmelády od sympatické Brňačky Vandy. Na její produkty jste mohli již narazit v některém z obchůdků či festivalů a pokud jste již od Vandy něco ochutnaly, zajisté mi dáte za pravdu, že její produkty jsou výtečné jako ty od babičky a její kombinace lahodí nejen oku (Vanda používá nádherné skleničky <3), ale především našemu mlsnému jazyku. Nezní fantasticky například malinová marmeláda s portským vínem, švestková marmeláda se 77% čokoládou, marmeláda z červeného grepu s rebarborou nebo božské sirupy hruška se zázvorem, citron s tymiánem, limeta s levanulí či pomeranč z Kalábrie s levandulí?
Za největší speciality považuji citrusové marmelády, na než si Vanda pomeranče a citrony nechává zasílat přímo ze slunné Kalábrie. :-)
Všechny produkty jsou 100% rostlinné, tudíž vhodné i pro vegany :-).

Kde můžete ještě do Vánoc Vandiny produkty zakoupit?

úterý 8. prosince 2015

Vánoce - Důlkové rozinkové koláčky

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy

Další letošní cukrovíčko :-). Opět se jedná o zdravou veganskou verzi. Tuto si zamilujete. Koláčky jsou díky rozinkám krásně vláčné a slaďoučké a přitom vydrží opravdu dlouho a jsou prosté od cukru. A vzhledem ke složení si myslím, že jej můžou i opravdu malé děti, zhruba od 1,5 roku. Koláčky je možné konzumovat ihned, pokud je chcete upéct dopředu, doporučuji tak týden.

Suroviny (cca 42 ks):

sobota 5. prosince 2015

Gurmánské vánoční tipy

aneb jak udělat radost veganovi (a nejen jemu) na Štědrý den.

Tento článek jsem pro vás sestavila jako inspiraci pro vánoční nákupy. Vše z tohoto seznamu je totální lahůdka a já osobně se po všem mohu utlouct. Ručím za kvalitu a spokojenost. :-)

  • ořechová másla - tak těmi zajisté nic nezkazíte. Na trhu existují již stovky druhů. Já osobně dávám přednost českým produktům a nejvíce mi chutnají (a mají nejhezčí skleničky) másla od firmy Šufánek. Pokud milujete čokoládu, tak se zajisté neobejdete bez arašídovo-čokoládového másla, pokud milujete kokos, tak vás určitě okouzlí kombinace kokos-arašídy. Prostě lahůdky :-). 

pátek 4. prosince 2015

Vánoce - Měkounké žitné perníčky

Jelikož je nejvyšší čas začít péct perníčky, posouvám recept dopředu, protože asi neobjevím lepší recept na měkoučké a dobroučké perníčky, než je tento recept...

Pozn. pro vegany: upravený recept pro vegany najdete ZDE :-)

Zřejmě poslední letošní příspěvek, který se týká vánočního, zdravého cukroví. Tento recept jsem objevila zcela náhodou - ochutnala jsem perníčky u jedné známé - a byla jsem ohromena! Výborné, chuťově dokonalé a měkounké perníčky, které by mě ani nenapadly, že jsou zdravější. A recept? Recept je ze zadní strany žitné mouky (zn. BIO Harmonie)!
Perníčky jsem si otestovala již i doma a jsou bezchybné! Podle mého názoru se jedná o nejlepší perníčky, jaké jsem kdy jedla a to věřte, že jsem jich zkoušela už několik desítek druhů ;)

Teď už k samotnému receptu

úterý 1. prosince 2015

Vánoce - Vanilkové rohlíčky

Vhodné pro:
Vegan
Vegetarian
Intolerance laktózy
Bezlepkové

Vanilkové rohlíčky jsou nejspíš v repertoáru každé rodiny a na vánočním stole nesmí chybět. U nás tuto klasiku doplňuje ještě linecké a perníčky, zbytek druhů většinou peču podle momentální chuti. Klasické recepty na rohlíčky jsou výtečné, ale většinou jsou založené na bílé mouce, bílém cukru a másla a jelikož jsou toto moje první veganské vánoce a ráda bych zachovala i zdravý ráz mého blogování, vyzkoušela a vyladila jsem pro vás tento recept již v září a proto vám mohu představit výborné zdravější a bezlepkové rohlíčky, které mohou směle konkurovat těm od babičky :-).
Nevěříte? Zkuste to letos zdravěji :-). Bude vám vděčný váš žaludek i vaše váha :-).