středa 30. dubna 2014

Chřestýšci

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy

Sezona chřestu v plném proudu a já letos nepřidala ještě ani jeden recept? Slibuji, napravím to... Mám pro Vás minimálně tři.... Co se chřestu týče, platí dvojnásob, že méně je někdy více, proto jej nepřekombinovávejte, ale opravdu si jej vychutnejte co nejprostější... Chutná božsky ;)
Jo a taky - nepodporujte chřest z Peru, Mexika či Španělska... Kupte ten "náš" slovenský... (český jsem ještě neviděla... ) Stejně je nejlepší... ;)

Nyní už ale hurá k prvnímu letošnímu chřestovému receptu. Připravte si se mnou chřestýšky... ;)


úterý 29. dubna 2014

Kombucha

Znáte kombuchu? Nebo je pro vás tento název něčím neznámým? Každopádně jsem se to rozhodla změnit. V dnešním článku Vás seznámím s touto podivnou houbou, kterou si buď zamilujete, nebo už ji nikdy nebudete chtít pít znova.

Kombucha je nápoj, který se připravuje z čaje, cukru a čajové houby. Následuje asi 8mi denní proces, po kterém Vám vznikne lehce sladkokyselý nápoj, který je sice na Wikipedii označován za zdraví škodlivý a dokonce prý může způsobovat i smrt, ale vzhledem k tomu, že pisatel nebyl schopný uvést ani zdroj svého tvrzení, tak tomu nepřikládám příliš významu. Já i moji blízcí pijeme kombuchu již několik let a zatím kromě detoxikačních procesů a následného skvělého pocitu v břiše, jsme žádný smrtící útok od této houby nezaznamenaly. :-)

Proč je kombucha tak výjimečná?
Komucha obsahuje pestro škálu vitamínů:
B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K a kyselinu listovou
Pestrou škálu minerálů:
draslík, sodík, magnesium, vápník, mangan, železo, kobalt, měď a zinek
Dále obsahuje zdraví prospěšné enzymy:
amyláza, kataláza, invertáza, syřidlový enzym, sacharázu a proteolytické enzymy

pondělí 14. dubna 2014

Pohankové palačinky

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Intolerance laktózy
Bezlepkové
Bez cukru
Jako první jsem se rozhodla otestovat chuť malinové marmelády z eshopu edelikatesy.cz. Nenapadlo mne nic lepšího, než kombinace malin a bezlepkových palačinek.

Na palačinky si připravte:

neděle 13. dubna 2014

Veganfoods

Znáte internetový obchod Veganfoods? Pokud ne, tak určitě do tohoto obchodu bez obav zavítejte. Nemusíte být ani vegan a i přesto Vás nabídka obchodu zaujme na první pohled. 
V čem se nabídka tolik liší oproti jiným zdravým eshopům? Minimálně ve výběru zboží, které jsem z velké části v jiných eshopech neviděla a povětšinou se jedná o cizí, originální potraviny. 

Obchod se specializuje na veganské produkty, proto zde opravdu nehledejte žádné živočišné produkty. 
Velice se mi líbí možnost filtrování produktů, kdy si můžete vybrat potraviny bez palmového oleje, bez lepku, bez sóji či bez arašídů, což některým ušetří dost času při pátrání zda si ten či onen produkt můžou zakoupit.
Mne nejvíce oslovil veganský parmazán, který mě chuťově velice překvapil. Na italských těstovinách má přesně tu parmazánovou chuť, jaká mi tam scházela. Základem tohoto sýru je plnotučná sojová mouka, kokosový olej a aromata.

čtvrtek 3. dubna 2014

Zeleninové kari

Vhodné pro:
Vegetarian
Vegan
Bezlepkové
Intolerance laktózy

Dalším z vegetariánských receptů podle Jamieho Olivera, který Vám dnes představím, je zeleninové kari, které se po vyzkoušení řadí k mým nejoblíbenějším indickým receptům :-). Tak hurá na to...
Tento recept v originální podobě najdete v kuchařce "15 minut v kuchyni" (a tuto kuchařku vřele doporučuji všem, veganům, vegetariánům i masožravcům - každý si zde najde to své, akorát si to musí upravit k obrazu svému :-) ).